Dekalog dla Rodziców i Wychowawców

• Nie upokarzaj dziecka, bo ono, tak jak Ty, ma silne poczucie własnej godności.
  • Staraj się nie stosować takich metod, których sam w dzieciństwie nie akceptowałeś.
  • Pozwalaj dziecku dokonywać wyboru najczęściej jak możesz.
  • Jeśli zachowałeś się wobec dziecka niewłaściwie, przeproś je i wytłumacz.
  • Nie bój się utraty autorytetu – dziecko i tak wie, kiedy popełniasz błędy.
  • Nigdy nie mów źle o dziecku, szczególnie w obecności innych osób.
  • Nigdy nie mów: „Zrobisz to, bo ja tak chcę!” – jeżeli musisz czegoś zabronić, zawsze to uzasadnij.
  • Gdy nie wiesz, jak postąpić, pomyśl, jak Ty poczułbyś się, będąc dzieckiem.
  • Staraj się być czasem adwokatem własnego dziecka.

Rady dla Rodziców na pierwsze dni w przedszkolu

• Nie przeciągaj pożegnania w szatni: pomóż dziecku rozebrać się, ucałuj je i wyjdź.
  • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
  • Nie obiecuj: "Jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz." Kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezencik, ale nie może to być forma przekupstwa.
  • Kontroluj, co mówisz. Zamiast: "Już możemy wracać do domu.", powiedz: "Teraz możemy iść do domu.". Teoretycznie to niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.
  • Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiadało, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres.
  • Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tato, rozstania z nim są mniej bolesne.
  • Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem.

Apel Twojeg Dziecka

• Nie psuj mnie, dając mi wszystko, o co Cię poproszę. Niektórymi prośbami wystawiam Cie jedynie na próbę.
  • Nie obawiaj się postępować wobec mnie twardo i zdecydowanie. Ja to wolę, bo to daje mi poczucie bezpieczeństwa.
  • Nie pozwól mi ukształtować złych nawyków. Ufam, że Ty mi pomożesz wykryć je w zarodku.
  • Nie rób tak, abym czuł się mniejszy niż jestem. To sprawia jedynie, że postępuję głupio, aby wydawać się dużym.
  • Nie karć mnie w obecności innych. Najbardziej mi pomaga, gdy mówisz do mnie spokojnie i życzliwie.
  • Nie ochraniaj mnie przed konsekwencjami. Potrzebne mi są również doświadczenia bolesne.
  • Nie przejmuj się zbytnio, gdy mówię: „Ja Cię nienawidzę”. To nie Ciebie nienawidzę, ale Twojej władzy, która mnie czasem unieszczęśliwia.
  • Nie przejmuj się zbytnio moimi małymi dolegliwościami. One przyciągają Twoją uwagę, której potrzebuję.
  • Nie dawaj mi pochopnych obietnic, bo czuję się bardzo zawiedziony, gdy później ich nie dotrzymujesz.
  • Nie zmieniaj swych zasad postępowania ze względu na sytuację. To wywołuje we mnie zamęt i utratę wiary w Ciebie.
  • Nie zbywaj mnie, gdy stawiam Ci pytania. W przeciwnym wypadku zobaczysz, że przestanę Cie pytać, a informacji poszukam gdzie indziej.
  • Nigdy nawet nie sugeruj, że Ty jesteś doskonały i nieomylny. Przeżywam bowiem zbyt wielki wstrząs, gdy widzę, że taki nie jesteś.
  • Nigdy nawet nie myśl, że usprawiedliwianie się przede mną jest poniżej Twojej godności. Uczciwe usprawiedliwianie się wzbudza we mnie nadzwyczajną serdeczność ku Tobie.
  • Nie zapominaj, że lubię eksperymentować. Nie zabraniaj mi tego, gdyż wtedy nie mogę się rozwijać.
  • Nie zapominaj jak szybko rosnę – jest Ci zapewne trudno dotrzymać mi kroku, ale – proszę Cię – postaraj się.